Den architektury - voda, lidé, města

Den architektury

Také v letošním roce spolupořádáme dvě procházky na Den architektury.

Den architektury je festival pořádaný Spolkem KRUH ve spolupráci s architekty a s místními organizacemi a iniciativami v celé České republice. Koná se letos posedmé, o víkendu 30. září - 1. října 2017. Hlavním tématem je tentokrát voda, která představuje nenahraditelný zdroj, zároveň ale dokáže být nebezpečným živelným elementem. Symbióza města, obce a řeky je tedy zcela zásadní. Řeka navíc představuje i širší souvislosti, a to především prolínání kulturní a přírodní krajiny. Více se o festivalu dozvíte na jeho webu.

Doporučujeme vaší pozornosti všechny akce Dne architektury, ale obzvlášť srdečně vás zveme na následující procházky (a prohlídky) na Praze 8, z nichž první dvě jsme iniciovali a spolupořádáme.

Libeňský ostrov

Vltava a Rokytka, voda v Libni. S architektem Janem Žalským se podíváme na Libeňský ostrov, kde se snoubí budovy projektu DOCK se zahrádkami se stoletou tradicí. Se spolkem 8jinak.

Sraz: so 30. 9., 10.00, Koželužská 8

Výzdoba budov na Ďáblickém sídlišti

S historikem Tomášem Řepou po jednom z nejzdařilejších sídlišť v Praze. Loni proběhla procházka z hlediska architektonicko-urbanistického vývoje, v letošním roce bude z pohledu dějin výtvarného umění – nahlédneme přes sklo nebo i zblízka na interiérovou výzdobu budov.

Sraz: ne 1. 10., 12.00, Binarova 1661, prostranství před Kulturním domem Ládví

 

Karlín na vodě

Karlín na vodě, Karlín pod vodou. Po stopách karlínských vod s kurátorkami galerie VI PER Barborou Špičákovou a Irenou Lehkoživovou. Jak Karlín ztratil náplavku, kde najdete karlínský Hamburg nebo Londýn? Jak vypadá současný přístav a co přinesla popovodňová „gentrifikace“.

Sraz: so 30. 9., 11.00, Vítkova 2, galerie VI PER

Kasárna Karlín (Hurá dovnitř!)

Kasárna Karlín postavil podnikatel Vojtěch Lanna v letech 1846–1849 a ve své době se jednalo o největší objekt tohoto druhu v celé Praze. Komplex se sestává z hlavní budovy kasáren – hlavní trakt se dvěma křídly – nádvoří a hospodářské části. Od letošního roku má prostor v nájmu Pražské centrum z.s., jehož hlavním cílem je otevřít dosud nepřístupný objekt v centru Prahy co nejširší veřejnosti.

Sraz: so 30. 9.,12.00–00.00, 14.00 přednáška v kinosálu, Prvního pluku 

Od Invalidovny k Mazutce

Sejdeme se před barokní budovou Invalidovny postavenou v letech 1731-7 z prostředků nadace Petra Strozziho podle projektu Kiliána Ignáce Dientzenhofera. Dále projdeme sídliště Invalidovna, které vzniklo v 60. letech 20. století a bylo pojmenováno po výše zmíněné budově Invalidovny. Dnes je spojováno především s pojmy sídliště nejmenší, nejstarší, experimentální a krásné. Vycházku zakončíme na okraji sídliště u unikátní Mazutky, architektonicky zcela výjimečné budovy bývalé mazutové výtopny, která byla navržena v bruselském stylu architektem Janem Zeleným a statikem Františkem Bäumeltem. Průvodci budou Helena Macháčková editorka mapy "Umělecká díla ve veřejném prostoru sídliště Invalidovna a architekt Jan Brejcha. Spolupořádá Platforma Mazutka žije.

Sraz: so 30. 9., 17.00, před barokní budovou Invalidovny

8jinak!, spolek

Jsme nezávislá iniciativa působící na Praze 8. Usilujeme o zlepšení kvality života v naší městské části. Naším zájmem je transparentnost veřejné správy, urbanismus a doprava. Pořádáme veřejné debaty a kulturní akce.

naše cíle:

 - posilování občanské společnosti a ochrana práv a zájmů občanů
- ochrana životního prostředí
- vznikání místních Agend 21
- podpora volného a bezpečného pohybu chodců a podpora cyklodopravy
- ochrana kulturních památek
- zvyšování podílu zeleně a její pravidelná údržba
- vývoj v oblasti m.č. Prahy 8, zejména centra Nová Palmovka a Libeňské spojky