Palác Svět

Jeden z hlavních architektonických symbolů Libně, konstruktivistický Palác Svět na Elsnicově náměstí, čelí již několik desetiletí nebezpečí totálního zchátrání. Palác byl postaven podnikatelem Ladislavem Světem a stavitelem Františkem Havlenou v letech 1932-34. V tehdy dělnické Libni vznikl výjimečný moderní multifunkční komplex zahrnující kino pro více jak pět set diváků, luxusní restauraci, kavárnu i řadu drobných obchodů a bytů. Další rovinu kulturního významu získal v období šedesátých let, kdy se stal dějištěm povídek libeňského patriota Bohumila Hrabala.

Palác po celou svoji existenci trpěl nepříznivým vlivem podzemních vod, nicméně od devadesátých let ho nejvíce poškodil nezájem majitelů. Jeho společenské i komerční funkce zcela vymizely a zůstalo v něm jen několik posledních užívaných nájemných bytů. Silnou ránu již tak špatnému stavu budovy znamenaly pak i silné povodně v roce 2002. Následným snahám firmy Crispino, která palác vlastní od roku 1998, o zbourání budovy bylo pro zatím zabráněno i díky vyhlášení paláce kulturní památkou.


Zdroj: http://tabuk007.blog.czZdroj:  Jiří Janíček

V roce 2008 bylo vydáno stavební povolení na rekonstrukci budovy. V průběhu roku 2010 proběhla rozsáhlá petiční akce na záchranu památky. V červnu 2011 začala, pro údajný havarijní stav, demolice Automatu Svět. V budoucnosti má být vystavěna jeho kopie.

8jinak! považuje Palác Svět za jedinečnou architektonickou památku Prahy 8, která si zaslouží nejen důstojnou rekonstrukci stavebního stavu, ale také naplnění společenského a občanského potenciálu, který tato výjimečná budova v centru Libně skýtá.

 

 

8jinak!, spolek

Jsme nezávislá iniciativa působící na Praze 8. Usilujeme o zlepšení kvality života v naší městské části. Naším zájmem je transparentnost veřejné správy, urbanismus a doprava. Pořádáme veřejné debaty a kulturní akce.

naše cíle:

 - posilování občanské společnosti a ochrana práv a zájmů občanů
- ochrana životního prostředí
- vznikání místních Agend 21
- podpora volného a bezpečného pohybu chodců a podpora cyklodopravy
- ochrana kulturních památek
- zvyšování podílu zeleně a její pravidelná údržba
- vývoj v oblasti m.č. Prahy 8, zejména centra Nová Palmovka a Libeňské spojky