Fotogalerie - Chánoce 2013

Tak jsou za námi další Chánoce a na nás je, abychom bilancovali. Co dobrého nám přinesly? Punkfolková kapela Vobezdud zahájila hudební produkci ve vestibulu stanice metra Palmovka. Housle dnes nejsou bohužel mimo vážnou hudbu příliš v kurzu a o to víc nás těší, že holky si přinesly hned dvoje a akordeon k tomu. Kdo je prošvihl, ten ať na nic nečeká a běží na nejbližší možný koncert.

Častější návštěvníci našich akcí již znají reggae kapelu Čaj na ex (ExT band), která opět přinesla do Libně dobré vibrace a vůni nedovolených bylin. „Láska je mocná síla, snad největší co znám, a nikdy nevíš, co naproti ti nese, co ti veme a co ti dá...“ Tato slova proměnila nehostinnou sluj v příjemné místo, takže lidé zapomněli na to, že stojí v průvanu a pomyslně se přenesli do klimaticky příznivějších končin.

Část Čaje na ex prokázala, že jsou opravdu všestranní muzikanti, když pomohli libeňskému bluesovému virtuosovi Davidu Murphymu, který tentokrát přišel sám jen s kytarou. Ne, že by pomoc nutně potřeboval – na každý pád je ale hezké vidět, jak hudba propojuje a jak si na naší scéně zahráli spolu muzikanti, kteří spolu nikdy nezkoušeli.

Překvapivou tečkou za hudební produkcí byl příspěvek neznámého pána, který se zjevil s otřískanou kytarou a zahrál pecku od Elvise. Poněkud insitní projev byl tak autentický, že i tento neznámý pouliční umělec sklidil mohutný pleskot.

Kdo se chtěl vzdělat, mohl na komentovanou procházku s Danielem Putíkem. Návštěvník musel ocenit fundovaný výklad, ale zároveň dospět ke smutnému konstatování, že nám z židovské Libně nic moc nezbylo – dva domy v Koželužské, které se krčí ve stínu Metrostavu, synagoga a zasypaný hřbitov. Žijeme ve vybombardované čtvrti, nad kterou krouží hejna developerů. Minulost Libně by mohla inspirovat ke kulturnějším architektonickým projevům, než jakých jsme dnes svědky.

Chánoce to byly opět povedené, ale organizátoři se shodli na tom, že na příště je potřeba změna. Možná se přesuneme a možná přijdeme s něčím úplně novým. Přijímáme již teď tipy a nápady a ze všeho nejvíc vítáme ty, kteří sami chtějí nějak přispět ke kulturní obrodě. Ať žijí Chánoce 2014!

8jinak!, spolek

Jsme nezávislá iniciativa působící na Praze 8. Usilujeme o zlepšení kvality života v naší městské části. Naším zájmem je transparentnost veřejné správy, urbanismus a doprava. Pořádáme veřejné debaty a kulturní akce.

naše cíle:

 - posilování občanské společnosti a ochrana práv a zájmů občanů
- ochrana životního prostředí
- vznikání místních Agend 21
- podpora volného a bezpečného pohybu chodců a podpora cyklodopravy
- ochrana kulturních památek
- zvyšování podílu zeleně a její pravidelná údržba
- vývoj v oblasti m.č. Prahy 8, zejména centra Nová Palmovka a Libeňské spojky