HACKENSCHMIED 110

Alexander Hackenschmied. Světoznámý avantgardní filmař a fotograf, karlínský rodák a držitel Oskara. Letos by oslavil 110. narozeniny. Pojďte si ho s námi připomenout sérií filmových a fotografických událostí:

- Periferie II, VJ večer hudebního uskupení Curry Collective, 29. srpna 2017 ve 20:00, v Přístavu 18600. Jde o poctu Alexandru Hackenschmiedovi a jeho vynikajícímu prvnímu filmu Bezúčelná procházka. Tematicky volně navazuje na starší audiovizuální performanci Periferie z roku 2004, využívá 8 mm filmový materiál experimentálního filmaře Martina Blažíčka, který nově bude naživo mixovat VJ Adam Široký. Po hudební stránce se můžeme těšit na noizově rytmický soundtrack sycený smyčkami industriálního field-recordingu, no-input mixu a špinavou rytmikou. Experiment bude trvat 40 minut bez přestávky. Vstupné dobrovolné.

- Hackenschmied 110, projekce v letních kinech Regina v Karlíně (5. září 2017 ve 20:30) a 1435mm na Nákladovém nádraží Žižkov (7. září 2017 ve 20:30). Pásmo filmů Alexandra Hackenschmieda z jeho československého období – slavný experimentální dokument Bezúčelná procházka a krátké filmy a reklamy a krátké dokumentární filmy vytvořené pro zlínské filmové ateliéry. Ve třech tematických blocích, uvedených záživnou formou odborníkem z Národního filmového archivu, promítneme nejprve solitéra Bezúčelnou procházku (1930), následně několik reklamních krátkých filmů, konkrétně Střevíček (1935), Novou píseň (1935) a Silnice zpívá (1937), a následně dokumentární filmy Dvakrát kaučuk (1946) a S panem prezidentem na Zlínsku 1936 (1936) a Tvář Zlína (1937). Délka 70 minut. Vstupné 80 Kč (a 60 Kč slevněné v kině 1435mm).

- Alexander Hackenschmied - MEXICO 1940, výstava fotografií v Synagoze na Palmovce, 11. - 22. října 2017 představí fotografie Alexandra Hackenschmieda, které pořídil během natáčení svého prvního amerického filmu Zapomenutá vesnice. Na filmu pracoval jako kameraman s režisérem Herbertem Klinem a není vyloučeno, že se tam potkal s dalším kameramanem tohoto snímku Henri Cartier-Bressonem.

Kurátorem výstavy je fotograf profesor Pavel Dias. Poprvé byla prezentována v červnu tohoto roku ve Zlíně v rámci doprovodného programu 57. ročníku Zlín Film Festivalu u příležitosti 70. výročí uvedení filmu Zapomenutá vesnice v Československu. Stalo se tak v roce 1947 na filmovém Festivalu v Mariánských Lázních.

Zveme na vernisáž dne 11. října v 18:00 a v následujících dnech na dvě odborné přednášky s projekcemi. 17. října v 18:00 se v rámci výstavy uskuteční přednáška historika fotografie Pavla Vančáta o Alexandru Hackenschmiedovi s projekcemi filmů Bezúčelná procházka a Meshes of the Afternoon. 18. října v 18:00 se odehraje přednáška kurátora výstavy, fotografa Pavla Diase o Alexandru Hackenschmiedovi a filmu Zapomenutá vesnice. Otevřeno denně 14:00 – 19:00, v místě možno navštívit také pop-up kavárnu. Každý den v 17:00 se bude konat 30 minutová komentovaná prohlídka.

- Po stopách bezúčelné procházky, promítání s rozborem a tematické procházky s dětmi na karlínských a libeňských školách a dokumentární dílna ve spolupráci s My Street Films na podzim. Dílny jsou pořádány bezplatně.

Projekt realizujeme ve spolupráci se Sdružením Serpens, filmovou produkcí Duracfilm, v partnerství s Národním filmovým archivem a Zlínským filmovým festivalem a s grantovou podporou Hlavního města Prahy a městské části Praha 8. Mediálními partnery jsou Respekt a Radio 1. Děkujeme!

Prohlédněte si galerii fotografií z jednotlivých představení.

Alexander Hackenschmied (od roku 1947 americký občan Alexander Hammid) patří k zakladatelským tvůrčím i organizátorským osobnostem moderní české fotografie i filmu. Od konce dvacátých let publikoval v tehdejších časopisech fotografie a zároveň se postupně uplatňoval ve filmové profesi. V průběhu třicátých let se pak stal jedním z nejvýznamnějších českých filmařů – působil ve zlínských atelierech. Od čtyřicátých let se prosadil v USA jako autor dokumentárních a experimentálních filmů.

Pro hlubší poznání osobnosti Alexandra Hackenschmieda doporučujeme vaší pozornosti knihu Alexander Hackenschmied. (Bez)účelná procházka z nabídky e-shopu nakladatelství Národního filmového archivu.

8jinak!, spolek

Jsme nezávislá iniciativa působící na Praze 8. Usilujeme o zlepšení kvality života v naší městské části. Naším zájmem je transparentnost veřejné správy, urbanismus a doprava. Pořádáme veřejné debaty a kulturní akce.

naše cíle:

 - posilování občanské společnosti a ochrana práv a zájmů občanů
- ochrana životního prostředí
- vznikání místních Agend 21
- podpora volného a bezpečného pohybu chodců a podpora cyklodopravy
- ochrana kulturních památek
- zvyšování podílu zeleně a její pravidelná údržba
- vývoj v oblasti m.č. Prahy 8, zejména centra Nová Palmovka a Libeňské spojky