Rozlučme se s Hrabalovým Světem (Tisková zpráva 29.6.2011)

Jednou z dalších staveb staré Libně, která má být v několika příštích dnech zbourána, je budova slavného Automatu Svět. Tato budova, známá z řady Hrabalových povídek, je součástí Paláce Svět navrženého známým funkcionalistickým architektem Františkem Havlenou a dokončeného roku 1934. Unikátnost této stavby spočívá v tom, že do kulis periferní části Prahy přenáší městský palác, který bychom spíše hledali v oblasti Václavského náměstí. Jako takový byl tento objekt v roce 2003 vyhlášen kulturní památkou.
Současný majitel objektu, italský podnikatel Antonio Crispino slibuje, že stavební práce, které na objektu začaly toto pondělí, vrátí objektu původní vzhled i funkci. Znovu vystaven má být i nyní bouraný objekt Automatu Svět.
Současná demolice objektu Automatu Svět však vzbuzuje u občanů městské části Praha 8 spíše oprávněné obavy o osud celého objektu Paláce Svět. Jan Urban z občanského sdružení 8jinak! k tomu říká:  „Obrovský zájem, který občané projevili o petici za záchranu Paláce Svět, organizovanou v minulém roce Evou Tomkovou, ukazuje, jakou hodnotu pro ně Palác Svět má. Radnice Městské části Praha 8 by za těchto okolností měla bedlivě monitorovat, jestli majitel objektu plní své sliby a jestli stavebními úpravami neporušuje platná nařízení a právní normy. Současně je dobré v této souvislosti připomenout předvolební sliby zejména radním za TOP 09, kteří využili téma záchrany Paláce Svět ve své předvolební kampani. Nyní mají možnost z pozice vládnoucí strany své sliby plnit.“
ˇ

8jinak!, spolek

Jsme nezávislá iniciativa působící na Praze 8. Usilujeme o zlepšení kvality života v naší městské části. Naším zájmem je transparentnost veřejné správy, urbanismus a doprava. Pořádáme veřejné debaty a kulturní akce.

naše cíle:

 - posilování občanské společnosti a ochrana práv a zájmů občanů
- ochrana životního prostředí
- vznikání místních Agend 21
- podpora volného a bezpečného pohybu chodců a podpora cyklodopravy
- ochrana kulturních památek
- zvyšování podílu zeleně a její pravidelná údržba
- vývoj v oblasti m.č. Prahy 8, zejména centra Nová Palmovka a Libeňské spojky