Herny ANO nebo NE aneb stručný manuál pro zmateného voliče

Dne 12. dubna proběhne v Praze 8 „referendum o hernách“. Radnice propaguje plebiscit poměrně energicky: k účasti zvou lavičky, měsíčník Osmička i speciálně vytvořený web.  Městská část bohužel nevyužila už existující informační kanály - třeba stránky občanské iniciativy 8 bez hazardu, která nasbírala na petici pro konání referenda během komunálních voleb již 7 000 podpisů a díky níž se o tomto problému na Praze 8 vůbec začalo mluvit (připomínáme, že na květnovém zastupitelstvu nebyla debata o hazardu ani schválena jako bod programu!).

O konání referenda je veřejnost informovaná i prostřednictvím SMS služby, kterou Praha 8 provozuje. A právě tato SMS je formulována problematicky.

Jakkoliv radnice propaguje referendum samotné,mnohem méně péče věnovala vysvětlení toho, o co v něm vlastně jde a pro co (nebo proti čemu) mají občané hlasovat..

referendum_herny.png

Občané Prahy 8 dostali SMS ve znění „Již za 12 dní, tj. 12 dubna, proběhne v Praze 8 referendum o hernách. Nezapomeňte přijít a hlasovat ANO nebo NE hernám. Více informací na www.referendum8.cz

Klíčová otázka v referendu ale nezní „ano nebo ne hernám“, jak sugeruje“ sms, ale „chcete na Praze 8 nulovou toleranci (tedy žádné herny a žádná kasina) - ano nebo ne“.

Pokud na otázku odpovíte ANO, znamená to, že chcete nulovou toleranci - tedy žádné herny a kasina na území Prahy 8.

Pokud na otázku odpovíte NE, znamená to, že nulovou nechcete a herny a kasina na Praze 8 zůstanou.

Zároveň se téměř nikde neobjevila informace, že výsledek referenda je závazný pouze v případě, že bude účast minimálně 35% oprávněných voličů. Pokud bude tato účast nižší, záleží pouze na radnici Prahy 8, zda jeho výsledek bude respektovat, či nikoliv.

A ještě něco: pokud někde narazíte na tvrzení mluvčí Prahy 8 Heleny Šmídové, že radnice nemohla vyhlásit referendum později (třeba na termín voleb, které by zajistily větší účast), nevěřte tomu.

Mohla. Ale asi nechtěla.

8jinak!, spolek

Jsme nezávislá iniciativa působící na Praze 8. Usilujeme o zlepšení kvality života v naší městské části. Naším zájmem je transparentnost veřejné správy, urbanismus a doprava. Pořádáme veřejné debaty a kulturní akce.

naše cíle:

 - posilování občanské společnosti a ochrana práv a zájmů občanů
- ochrana životního prostředí
- vznikání místních Agend 21
- podpora volného a bezpečného pohybu chodců a podpora cyklodopravy
- ochrana kulturních památek
- zvyšování podílu zeleně a její pravidelná údržba
- vývoj v oblasti m.č. Prahy 8, zejména centra Nová Palmovka a Libeňské spojky